İklim Değişikliğini Önlemek İçin Bireysel Olarak Neler Yapabiliriz?

İklim Değişikliğini Önlemek İçin Bireysel Olarak Neler Yapabiliriz?

0 0

Zamanı bilinmeyen tehlike: İklim değişikliğini önlemek için bireysel neler yapabiliriz?

İlk olarak iklim değişikliğini tanımlayacak olursak, bilimsel olarak klimatoloji dalına göre incelenen bir tür atmosferik ya da astronomik değişikliklerdir. İklim sistemi, içsel ve insani etkiler, Güneş’in periyodik aktiviteleri ve sera gazları, vb. nedenlerden etkilenmektedir.

Tanımından anlaşılacağı gibi, insan iklim değişikliğine sebep olan tek faktör olmamakla birlikte, hızla gelişen dünyamızda kullanılan teknolojilerle birlikte daha da önemli bir rol üstlenir hale gelmektedir. İklim değişikliği insanlarca sadece sıcaklığın artması olarak algılansa da aslında bizi buzullar, okyanuslar, denizler aracılığıyla çeşitli şekillerde etkileyecektir. Kuraklık, seller, okyanus sularında asitlik artışı bunlardan bazılarıdır, mücadele kapsamında dünyamızın normalinde olan şeylerde ufak değişikliklerin çok çeşitli boyutlarda etkilere yol açacağı unutulmamalıdır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki- Moon, iklim değişikliğini “insanlık ailesi olarak şimdiye kadar karşılaştığımız en büyük ortak sorun” olarak tanımlıyor. Bu anlamda hepimizin görevleri olduğunu unutmamalı, bir kişiyle düzeltilmez demek yerine kişisel sorumluluk bilincimizle yarınlarımızı korumalıyız. Unutmamalıyız ki sosyal varlıklar olan biz, çevremizi de her anlamda etkilemekteyiz, bir kişinin başlattığı koruma hareketi büyük kitlelerin duyarlı olmasına yardımcı olabilecektir.

Peki neler yapmalıyız?

1.Enerjileri boşa harcamamalıyız.

 • Kullanmadığımız elektrikli aletleri fişten çekerek işe başlayabiliriz. Televizyon, bilgisayar, telefon şarjı gibi aletler beklemede olsa bile elektrik harcar. Bunu önlemek için kullanmadığımız cihazları fişlerinden çekebiliriz.
 • Enerji tasarrufu sağlayan ampuller kullanalım örneğin. Bu tasarruf sağlayan lambalar, eski teknoloji lamba modellerine göre çok daha az enerji tüketir. Üstelik daha uzun ömürlüdür.
 • Elektronik eşya satın almadan önce, düşük enerji tüketimi ile yüksek verim sağlayan ürünler almaya gayret edin. Enerji tasarruflu ürünler, küresel ısınmaya karşı güçlü bir önlemdir.
 • Güneş paneli kullanımı da önemli bir katkıdır. Güneş panelleri sayesinde evde kullandığımız suyu güneş enerjisi ile ısıtabiliriz.

2.Tekrar kullanılabilir malzemeleri değerlendirmeliyiz

 • Tek kullanımlık malzemelerin kullanımını en aza indirgemeliyiz.
 • Şu an ülkemizde de poşet kullanımına yönelik eylemler kapsamında ; kendi bez poşetlerimizi kullanmalı , poşet kullanımını azaltmalıyız.
 • Pet su şişeleri mataralarla, karton kahve bardaklarını termoslarla , yanımızda taşıyacağımız atıştırmalıkları saklama kaplarında taşımalıyız, bu değişiklikleri yaparken sağlıklı seçimleri de göz ardı etmemeliyiz.
 • Küçük ambalaj gerektiren ürünlerde (sıvı sabun, kolonya vb.), doldurulabilir olanları tercih edin.

3- Su tasarrufuna dikkat

 • Diş fırçalarken musluğu kapayın.
 • Duş kullanın. Böylece banyo yaparken harcadığınız 200 litre yerine sadece 70 litre su harcamış olursunuz.
 • Yemek pişirirken, su kaynatırken, tencerenizin kapağını kapalı tutun. Bu sayede ciddi miktarda gaz tasarrufu sağlayabilirsiniz. Düdüklü tencere kullandığınızda ise yapacağınız tasarruf %70’i bulur!
 • Çaydanlık ya da elektrikli ısıtıcı (kettle) ile su ısıtırken yalnızca ihtiyacınız kadar su ısıtın.
 • Güneş enerjisi kullanın.

4. Hem spor hem iklim değişikliği ile mücadele

 • Mümkün olduğunca yürümeyi, bisiklete binmeyi ya da toplu taşıma araçlarını tercih ederek, otomobil kullandığınız süreyi azaltın.
 • Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırın.

5. Alışveriş

 • Tekstil, küresel üretim kaynaklı CO2 salınımının yüzde 3’ünü oluşturuyor. Modadaki hızlı değişimin giysilerin kullanım ve dayanma süresini azaltması da bu oranın yüksekliğine katkıda bulunuyor. Modayı takip ederken, uzun süreler kullanabileceğiniz eşyalara öncelik verin. Tekstil sektöründe ki üretimin, su kaynaklarına etkisini de unutmayın.
 • Ürünlerin uluslararası hava, deniz, kara ulaşımı ile uzak ülkelerden ithal edilmesi de karbon ayak izini artırır. Bu nedenle kendi bölgemizde yetişen ürünleri ve mevsim ürünlerini tüketmek gerekir.

6-Beslenmeye dikkat, vejeteryan beslenmeye özen gösterin

 • Sığır eti üretimi, sera gazını arttıran en büyük etkenlerden.
 • Kırmızı et üretimi, gerek hayvanları beslemek için gerek kullanım bakımından atmosfere gaz salınımı gerçekleştiriyor.

7- Sosyal sorumluluk bilincine kulak verin

 • İklim değişikliği ile ilgili çalışmalar yapan ülkemizde ve yurtdışında birçok sosyal örgütler bulunmaktadır, onların çalışmalarını takip edin ve destekleyin.
 • İklim değişikliği ile ilgili yapılan etkinliklere katılım gösterin.

Son olarak, burada sayılan maddeler ya da farklı önlemlerin çok önemli olduğunu ve sonunda büyük değişikliklere yol açacağını unutmayın.

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0klim_de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi

https://www.wwf.org.tr/ne_yapiyoruz/iklim_degisikligi_ve_enerji/iklim_degisikligi/

https://www.mgm.gov.tr/iklim/iklim-degisikligi.aspx

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=98

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=98

Ümmü Bodur

Bir Yorum Bırakın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır.